Zobacz nasze bociany

Zobacz nasze bociany

K. L. Hencke

Karl Ludwig Hencke to najbardziej znana i utytułowana postać, jaka na przestrzeni dziejów mieszkała w Drezdenku. A wszystko to za sprawą odkryć, których dokonał ten skromny pocztmistrz. Otóż wykazywał on ogromne zainteresowanie astronomią, prowadził regularne obserwacje nieba i w ich efekcie odkrył dwie planetoidy: Astreę w 1845 roku i Hebe w 1847. Ponieważ jego odkrycia pojawiły się po dłuższej, bo ponad trzydziestoletniej przerwie w odkryciach nowych planet i planetoid, nazwano go „ojcem nowych odkryć planetarnych”.

Urodził się 8 kwietnia 1793 roku w Drezdenku. Był synem skarbnika drezdeneckiego magistratu i wnukiem tutejszego mistrza murarskiego. Jedyną szkołą, jaką skończył, była szkoła publiczna w Drezdenku, po jej ukończeniu znalazł zatrudnienie na poczcie. Pracował w kilku urzędach pocztowych. W roku 1813 wstąpił na ochotnika do wojska. Walczył przeciwko Napoleonowi, wykazał się odwagą i był dwukrotnie ranny. Po powrocie podjął pracę pisarza pocztowego. W roku 1817 awansowano go na sekretarza pocztowego. Zawodowo pracował do roku 1837. Od tego czasu mógł poświęcić się swojej wielkiej pasji – astronomii. Był również radnym miejskim i regionalistą – jak byśmy dzisiaj go nazwali. Gromadził rozmaite materiały dotyczące historii miasta i pracował nad jego kroniką. Zmarł z powodu przeziębienia podczas pobytu u córki w Kwidzyniu, dokąd uciekł przed epidemią cholery, która nawiedziła Drezdenko.

Choć nie posiadał gruntownego wykształcenia, przez całe życie starał się uzupełniać wiedzę, w czy niewątpliwie pomogły mu liczne kontakty z ówczesnymi sławami naukowymi takimi jak choćby: Johan Franz Encke czy Alexander von Humboldt. Oni także wnioskawali o nadawanie mu odznaczeń i z pewnością przyczynili się do nadania mu tytułu doktora honoris causa. Więcej o Karlu Hencke w publikacji „Karl Ludwig Hencke”, wyd. Muzeum w Drezdenku 2015.

Więcej na: http://hencke.blogspot.com/

Publikacja o astronomie do pobrania http://muzeum.drezdenko.pl/media/medialibrary/2015/10/K_L_Hencke.pdf